Káhira, horká metropole Egypta

.

Počasí v Káhiře je dané polohou na rozhraní tropického a subtropického pásu. Nejvyšší letní teploty jsou přes 40 °C. Nejchladněji je v zimě v noci, kolem 10 °C. V oblasti moc neprší, výjimečně se tak děje v zimních měsících. V průběhu března a dubna se zde vyskytují teplé větry, které přináší písek z pouště.

Káhira je staré město a byla založená až v 10. století, ale místo, kde se nachází, má historii dlouhou několik tisíc let.

Ve městě musíte navštívit nejslavnější káhirskou mešitu, která vznikla v roce 970 na popud fátimovského dobyvatele. V roce 975 byla při mešitě založená univerzita, která funguje ve městě do dnešní doby. Je považovaná za nejvýraznější středisko zabývající se studiem a výkladem islámu.

Bazar Chán al-Chalílí je největší bazar Afriky a tvoří jádro islámské Káhiry. V současné době je velká část bazaru plná především kýčovitého zboží a zlatých šperků pro turisty.

cairo-1

Citadela je rozlehlá pevnost u úpatí kopce Mukkatán. Pevnost založil v roce 1176 vojevůdce Saláh ad-Dín ibn Ajjúb a až do druhé poloviny 19. století bylo toto místo sídlem egyptských vládců. Nejzajímavější součástí Citadely je Alabastrová mešita a její věž s hodinami.

Egyptské muzeum uchovává nepřeberné množství egyptských pokladů z vykopávek. Bylo založené roku 1858. Ve více než padesáti místnostech je vystaveno 130 tisíc různých exponátů od velkých soch až po drobnosti. Největší zájem vyvolávají exponáty z Tutanchamonova hrobu včetně dvou zlatých rakví a posmrtné masky.

.

Islámská Káhira je nejstarší část Káhiry. Ohraničená je hradbami a třemi bránami. V této části je většina významných staveb, které se ve městě nachází.

cairo-

Káhirská věž je 186 metrů vysoká televizní a vyhlídková věž z roku 1961 ve tvaru lososu, která stojí v parku na nilském ostrově Gezíra. Monumentální portál má široký vstup z růžové žuly, který vede do vstupní haly. Ta je vyzdobená barevnými okny a nástěnnou mozaikou znázorňující výjevy lidí.

Do Káhiry se můžete vydat po celý rok. Letenky do Káhiry vás dopraví do tohoto prastarého koutu světa, kde se rozvíjela lidská civilizace.

.

Related posts