Himálajská sůl je jedním z bohatých zdrojů minerálních a stopových prvků. Její těžba představuje zdroj obživy pro tamní obyvatele a nám mohou být tyto růžově zbarvené krystalky prospěšné jak při přípravě pokrmů, tak i v koupelích.
V čem se liší himálajská a obyčejná kuchyňská sůl
Obyčejná kuchyňská sůl je podrobována čištění, aby mohla splnit stanovené normy obsahu nežádoucích těžkých kovů a jiných chemických látek. Obsahuje 98 procent čistého chloridu sodného NaCl a přibližně 1,2 procenta tvoří uměle dodávaný suplement – jód. Zbytek vyplňují přípravky, které brání shlukování krystalů vlivem vlhkosti, tzv. sorbenty, a minerální prvky, jako je draslík nebo vápník.
Himálajská sůl obsahuje více minerálů a stopových prvků, v průměru se jedná o 3 procenta objemového obsahu. Na rozdíl od obyčejné kuchyňské soli zde najdeme i prvky, které jsou velmi vzácné, ale našemu organismu prospěšné ve stopovém množství. Některé z nich se dokonce vůbec nenachází v běžných potravinách pěstovaných na vyčerpané zemědělské půdě. Namátkou můžeme jmenovat kobalt, brom, germanium, vanad, hliník, jód, lithium, křemík, síru, měď a dalších zhruba 60 chemických prvků.
Růžovou barvu způsobuje vyšší množství železa, což ovšem není na závadu vzhledem k nízkým dávkám soli pro využití v potravinách.
Můžete ji používat i do koupele a pro zábaly
Vyšší obsah minerálů je prospěšný i pokožce, podobně jako je tomu např. u epsomské soli s vyšším obsahem hořčíku, anebo u soli z mrtvého moře. Můžete ji přidávat do koupelí celého těla, koupelí nohou, zvláště po namáhavém pracovním výkonu, anebo ve formě zábalů po umytí vlasů šamponem. Může také pomáhat při odstraňování následků natažených vazů, výronů, u atopického ekzému a dalších úrazových projevů, či civilizačních chorob. Prospěšná je v podobě prevence zvláště tam, kde se lidé stále stravují nevhodným způsobem (pokrmy z bílé vymleté mouky a bílého rafinovaného cukru). Himalájská sůl kde kouit https://www.nakliceno.cz/himalajska-sul/? Nabízí ji obchody se zdravou výživou, může být jemně mletá, nebo ve velikosti větších krystalků, cca 3 – 5 mm.