Jak domácí mazlíčci ovlivňují lidskou psychiku?

Lidé a zvířata si žijí bok po boku již mnoho let, od pradávna spolu koexistují v symbióze. Mnoho z nic také hraje důležitou roli v našich životech ať už jako hlídač majetku, vyhledavač obětí zasypaných lavinou, spousta z nich dokáže vyhledat narkotika a většinu z nich považujeme za rodinné příslušníky.
Dávno už také víme, že náš zvířecí přítel dokáže pozitivně působit na náš tělesný i duševní stav. Při interakci s ním jsou ovlivněny mnohé fyziologické a biochemické parametry. Následující zjištění dalo vzniknout vědnímu oboru terapie se zvířaty.
Lidský společník na cesty
První zprávy o využití terapie se zvířaty pochází z roku 1792, kdy byla použita drobná zvířata jako králíci či drůbež v ústavu pro mentálně postižené k usnadnění komunikace. Poté byla zvířata využívána například k zotavení válečných veteránů v Americe po druhé světové válce.
Ovšem až rok 1980 je považován za rok zrození terapie se zvířaty. V tomto roce proběhl průzkum, který odhalil, že přežívání osob po infarktu myokardu se zlepšilo, pokud pacient vlastnil nějaké zvíře. Co se týče majitelů zvířat, do roka od nehody zemřeli pouze 3 z 53 majitelů, zatímco ve druhé skupině, kde byli lidé bez mazlíčku, zemřelo 22 pacientů z 39. Po rozhovoru s majiteli bylo zjištěno, že zvířata jim dodávala pocit potřebnosti a také impulz k tomu, aby se rychleji uzdravili.
Hraní si se psy a promlouvání k nim dokonce snižuje krevní tlak, zatímco rozhovor s lidmi nám ho zvyšuje. Péče o naše miláčky také zvyšuje péči o sebe sama, protože máme podobné potřeby jako naši chlupáči, motivuje nás to, abychom si vytvářeli podobné podmínky.
Dále bylo zjištěno, že když k člověku umístili domácí zvíře, dotyčnému vzrostla sebeúcta a potřeba komunikace, zlepšila se mu morálka a vzrostl pocit bezpečí. Pes dokáže zmenšit pocit izolace a opuštěnosti.
Starší lidé často ožijí, když dostanou domácího mazlíčka, protože musí plnit nejen své ale také jeho potřeby.
Pes jako přítel
Dalším přínosem pro majitele je také pocit odpovědnosti, zvýšená imunita a zlepšení psychoendokrinních procesů.
Aniž by to tedy naši předci věděli, připoutali k sobě pomocníka nejen pro hlídání či lov, ale také pro zlepšení naší tělesné a duševní kondice.