3 tipy, jak ušetřit na běžných věcech

Jste v manželství, děti nemáte, oba pracujete a vyděláváte si celkem dost peněz. Zbyde vám na nájem, jídlo, zábavu, chodíte do restaurací, do kina, kupujete si oblečení ve značkových obchodech, žijete tak nějak normálně, něco ušetříte. Najednou přijde ta radostná zpráva, že očekáváte přírůstek. Jen málokoho napadne, že to zamává s vaším rozpočtem. Děťátko se narodí, žena jde na mateřskou dovolenou, následně rodičovskou a vy máte najednou rodinný příjem nižší o několik tisíc, mnohdy i desítek tisíc. Kde se dá ušetřit, abyste vyšli s penězi?
prázdné kapsy
Pleny a dětská výživa
Možná se zarazíte, že šetřit na dětech by se nemělo, opak je ale pravdou. Mnoho typů a značek dětských plen vás vyjde mnohdy na 500 korun za balení a těch balení potřebujete zpočátku třeba 4-5 za měsíc. Můžete se dát cestou tzv. látkování. Počáteční investice je sice větší, musíte koupit několik látkových plen, několik savých vložek, několik plenkových kalhotek, kýbl na plenky, ale poté utratíte už jen svůj čas a trochu vody a energie na praní. Místo 2500,-Kč za měsíc za pleny dáte třeba jen 500,-Kč za měsíc, a to se přeci vyplatí. Obdobné je to i s dětskou výživou. Pokud máte možnost kojit, nevyjde vás v prvních měsících života vašeho dítěte jeho výživa prakticky na žádný peníze, pokud už děťátko zvládá klasické jídlo, místo skleničky za 40 korun mu můžete uvařit doma, za stejné peníze obvykle dvakrát takové množství.
Jídlo
Dá se ušetřit i na jídle pro vás dva. Místo toho, abyste vařili každý den nebo chodili do restaurací, je výhodnější uvařit si jídlo na dva dny. Ideální je pak vařit i polévky, ty můžete vařit z mála ingrediencí a je toho hodně, následně nemáte takový hlad a sníte menší porci druhého chodu. Kupujte potraviny v akcích, hlavně ty dražší jako je maso, oleje a přemýšlejte podle akcí co budete vařit. Můžeme si to ukázat na příkladu. V obchodě najdete v akci celé kuře, koupíte dvě řekněme obě za 150 korun. Doma naporcujete a máte 4 kuřecí prsíčka, ze dvou můžete na dva dny připravit chutnou čínu, ze dvou například svátečněji řízky, z koster připravíte vývar, stehna a křídla upečete. Když si to spočítáte, vyjde vám ze dvou kuřat hlavních chodů celkem na 5 dní, pokud budete mít vývar před hlavním chodem, můžete mít jídlo ale i na 7 dní v případě, že z koster po uvaření oberete maso a uděláte rizoto.
kasička prasátko
Oblečení
Oblékat se musíme všichni, nicméně se dá hezky ušetřit. Víte, že krásné, značkové kousky mají i v sekáčích a na bazarech? Mnohdy nepoznáte rozdíl mezi takovým trikem a trikem z New Yorkeru a ušetření je celkem výrazné. Řekněme, že když jdete do značkového obchodu, koupíte si triko a kalhoty celkem za 1000 korun. Stejné triko a kalhoty v sekáči koupíte třeba za 300 korun a těch 700 už je hodně znát, máte-li napnutý rozpočet. Dětem lze kupovat oblečení také z druhé ruky, stejně z toho za chvilku vyrostou.