Nastoupilo Vaše dítě na vysokou školu? Nebo jste žákem střední školy, kterého letos na podzim čeká první vysokoškolský semestr? Ať tak nebo onak, pravděpodobně zjistíte, že o životě na vysoké škole koluje řada iluzí, kterým jste dost možná věřili i Vy. O které se jedná? A jak opravdový semestr vlastně vypadá?
Jedna nekončící párty? Ani omylem.
Obecně samozřejmě platí, že se náročnost učení úzce odvíjí od studované univerzity a oboru. Drtivá většina oborů ve formě denního studia ale realizaci této idyly neumožňuje. Lidé často tráví ve škole i celých pět dní, mnohokrát bez nadsázky od rána do večera – na vysoké škole totiž vyučování probíhá klidně i v osm večer. Reálný život tedy spíše než večerní zábava s přáteli vypadá tak, že máte výuku, nebo se na ni musíte připravit.
Pracujete i mimo rozvrh.
Dalším rozdílem oproti mnoha středním školám je fakt, že se člověk musí začít učit. Tím ale není myšleno jedno zopakování látky před testem, nýbrž opravdové studium klidně i několik set stran dlouhých knih v krátkém časovém rámci. K úspěšnému absolvování předmětů navíc mnohdy nestačí jen napsat jeden nebo dva testy, ale bývá požadováno i zpracovávání protokolů, referátů, prezentací, recenzí a mnoho dalšího. A to všechno samozřejmě ve Vašem „volném“ čase. Pokud do toho musíte myslet i na to, abyste se z části nebo úplně uživili, život se stává poněkud hektickým. Není potom divu, že se určité procento lidí rozhodne vysoké školy nechat.
A potom je tu hrůza jménem zkouškové.
Semestr je vlastně tou odpočinkovou částí. Zkouškové období většiny studentů vypadá tak, že se učí celý den, od rána do večera. O to horší je, pokud si u toho musejí i vydělávat. Jiná možnost často nezbývá, pokud musí studující stihnout nejčastěji třeba pět zkoušek, z nichž na každou je potřeba nastudovat několik stovek stran, často i přes tisíc.